Twitter i sloboda govora

O ovome zasigurno nećete moći čitati u mainstream medijima, no Elon Musk nastavlja hvalevrijedno razotkrivanje problematičnog djelovanja Twittera [1]. U ovim prepiskama jasno je vidljivo kako su politički akteri, uglavnom s ljevice (tj. američkih demokrata) — koji su putem većih ulaganja i jačih veza u kompaniji imali značajan utjecaj — direktno odlučivali što i kada će biti cenzurirano na Twitteru, ovisno o vlastitim interesima u datom trenutku.

Ovo je još jedan dokaz zašto sloboda govora NE SMIJE biti ograničavana, a posebno ne od strane nelegitimnih, interesnih i manipulativnih tehnokorporacija koje svoju moć koriste za nasilno oblikovanje društva prema vlastitim i interesima svojih nalogodavaca. Svima koji zagovaraju ograničavanje slobode govora postavljamo pitanje: tko će odrediti granice te slobode? Ako povijesne lekcije nisu dovoljne, neka nas trenutna situacija nauči — jer iskustvo pokazuje da će nakon dopuštanja bilo kakvih ograničenja slobode govora te granice postavljati upravo oni koje bismo najviše željeli izbjegavati. Javna rasprava i sukobljavanje ideja, koji su ključni za napredak društva i ispravljanje grešaka, tada se pretvaraju u političko-financijsku utakmicu u kojoj ne pobjeđuje istina, nego onaj s najdubljim džepom.

Često se kao opravdanje navodi da su Facebook, Twitter i ostale platforme “privatne korporacije koje same mogu donositi svoja pravila.” No taj argument ne drži vodu i pokazuje potpunu nerazumijevanje tehnološkog svijeta u kojem živimo. Te “privatne korporacije” danas imaju veću moć oblikovanja javnog mnijenja od klasičnih medija, političara ili bilo kojeg drugog javnog aktera. Blokirati kandidata u predsjedničkim izborima najveće svjetske sile znači izravno utjecati na ishod izbora i time na živote svih nas. Tehnologija napreduje brže od zakonskih regulacija, a njezina trenutna moć zahtijeva hitno pravno definiranje — konkretno, nametanje korporacijama istih zakona o zaštiti slobode govora koji vrijede za svakog pojedinca.

Primjedbe